Współpraca, według definicji encyklopedycznej to zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów. kooperacja to zaledwie jedno słowo, które zbudować może naprawdę wielkie rzeczy, przezwyciężyć wiele przeciwności losu i sprawić, iż człowiek dostanie w życiu drugą szansę.
O takiej właśnie współpracy będzie ten artykuł. Współpracy między dwoma podmiotami, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne Państwa Polskiego i jego obywateli. Mowa o Wojsku Obrony Terytorialnej i największym ogniwie ratowniczym w kraju jakim jest Ochotnicza Straż Pożarna.
Na dzień dzisiejszy w Polsce służy ok. 700 000 tysięcy strażaków ochotników i ok. 40 000 żołnierzy WOT. To niecałe 750 000 tysięcy osób, które są gotowe by w sytuacji zagrożeń, których wachlarz jest przeogromny nieść pomoc drugiemu człowiekowi. To olbrzymi potencjał sił i środków ratowniczych, który być może nie jest wykorzystywany w stu procentach. Obie formacje, OSP i WOT we współpracy mogą stworzyć jeden doskonale funkcjonujący organizm, który aktywowany będzie mógł odpowiedzieć na stawiane w dzisiejszych czasach wyzwania w zakresie, zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa.
Ostatnie wydarzenia takie jak ogromna powódź na południu kraju, obnażyły potrzebę wykorzystania olbrzymich sił i środków w tym co najważniejsze zasobu ludzkiego. Do dziś większość z nas pamięta relacje stacji telewizyjnych, które były na miejscu, widok niezliczonej liczby cywili wspierających i tak już liczne siły straży pożarnej, wojska, policji i wielu innych służb i organizacji, które pracowały na miejscach, gdzie woda zbierała swe żniwa. Tego typu wydarzenia, wymagają umiejętności koordynacji i współpracy wielu służb dlatego niezbędnym jest, aby w czasie wolnym od katastrof czy konfliktu zbrojnego wspólnie ćwiczyć i doskonalić umiejętności współdziałania na wielu płaszczyznach.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w dniu 29.03.2025 roku w siedzibie OSP Wtórek odbyło się szkolenie dla żołnierzy z Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej K9 działającej przy 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Gen. S. Taczaka. Tematy poruszane na spotkaniu dotyczyły umiejętności tamowania krwotoków w tym prawidłowego użycia opaski zaciskowej, opatrunków osobistych oraz metoda pakowania ran. Przeprowadzone zostały również ćwiczenia praktyczne na bazie symulowanych zdarzeń medycznych przy użyciu posiadanych przez Jednostkę OSP Wtórek trenażerów.
Spotkanie z żołnierzami to była także doskonała okazja do wymiany wspólnych doświadczeń, oraz dyskusji dotyczącej współpracy WOT i OSP podczas realnych zdarzeń.
Jednocześnie mając okazję redagować ten artykuł, zwracam się z prośbą do wszystkich Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Druhny i Druhowie o ile macie możliwości podjęcia współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, które być może działają na waszym terenie lub z innymi podmiotami ratowniczymi, innymi służbami to korzystajcie z tego. Podejmujcie współpracę w zakresie wspólnych ćwiczeń i szkoleń, wymiany doświadczeń. Korzystajcie z tych możliwości, doskonalcie swoje umiejętności, a to wszystko przyniesie efekt dobrego działania na rzecz obywateli naszego kraju, naszych rodzin i społeczności lokalnych. Niech zakończeniem tego materiału będzie znana nam wszystkim maksyma autorstwa Howarda E. Wasdina ,, Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju’’.
Tekst: Konrad Grzelak / OSP Wtórek