Wybory Prezydenckie 2025: Cisza Wyborcza

plotkosfera.pl 6 godzin temu

W dniu 18 maja 2025 roku, Polacy udadzą się do urn wyborczych, aby wybrać nowego prezydenta. Jak jednak wiadomo, wybory te poprzedzone są okresem ciszy wyborczej, który rozpocznie się w sobotę, 17 maja 2025 roku o godzinie 00:00 i potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę, 18 maja 2025 roku o godzinie 21:00. W tym czasie, obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia jakiejkolwiek agitacji wyborczej.

Co to jest cisza wyborcza?
Cisza wyborcza to określony w Kodeksie wyborczym okres, podczas którego zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Cisza wyborcza ma na celu zapewnienie wyborcom spokojnych warunków do podjęcia decyzji oraz zagwarantowanie równych szans wszystkim kandydatom.

Zakazy w okresie ciszy wyborczej
W okresie ciszy wyborczej, obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia jakiejkolwiek agitacji. Niedozwolone jest promowanie kandydatów w jakiejkolwiek formie – zarówno w miejscach publicznych, jak i za pośrednictwem internetu czy mediów społecznościowych. Zabronione jest:

* Prowadzenie agitacji wyborczej
* Zwoływanie zgromadzeń
* Organizowanie pochodów i manifestacji
* Wygłaszanie przemówień
* Rozpowszechnianie materiałów wyborczych

Kary za złamanie ciszy wyborczej
Złamanie zasad ciszy wyborczej może wiązać się z poważnymi sankcjami finansowymi i prawnymi. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, za publikację sondaży lub prowadzenie agitacji w okresie ciszy grozi kara grzywny od 500 tysięcy do choćby miliona złotych. W przypadku mniej poważnych naruszeń możliwe jest ukaranie mandatem w wysokości kilku tysięcy złotych. o ile jednak działanie zostanie uznane za celowe i mogące wpłynąć na wynik głosowania, przewidziane są również sankcje karne, w tym kara więzienia do dwóch lat.

Transmisja wieczoru wyborczego
W niedzielę, 18 maja, o godzinie 20:55 ruszy wspólna transmisja wieczoru wyborczego przygotowana przez trzy redakcje należące do grupy Infor PL – Dziennik.pl, Infor.pl oraz Forsal.pl. Głównym gospodarzem programu będzie Piotr Nowak z Infor.pl, a towarzyszyć mu będą Marta Kawczyńska (Dziennik.pl) oraz Szymon Glonek (Forsal.pl). Transmisja potrwa około godziny. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Wojciech Szacki z Polityka Insight, prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Jarosław Kuisz z Kultury Liberalnej.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, iż naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych i przewidywanych wyników wyborów to przestępstwo. Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, należy do organów ścigania i sądów.

Idź do oryginalnego materiału