"Stan po użyciu alkoholu". 14-latek na hulajnodze zderzył się z samochodem

halorzeszow.pl 5 godzin temu

Zgłoszenie o wypadku dyżurny niżańskiej komendy otrzymał wczesnym popołudniem. Na miejsce natychmiast skierowano patrol drogówki.

14-latek nie ustąpił pierwszeństwa

Funkcjonariusze ustalili, iż 14-latek jadący hulajnogą elektryczną wjechał na skrzyżowanie, nie ustępując pierwszeństwa nadjeżdżającej skodzie. Doszło do zderzenia. Uderzenie było na tyle silne, iż uszkodzeniu uległa szyba czołowa osobówki.

Na szczęście zarówno kierowcy, jak i nastolatkowi nic poważnego się nie stało. Chłopiec z drobnymi obrażeniami został przewieziony do szpitala, jednak jeszcze tego samego dnia wypisano go do domu. Podczas interwencji policjanci sprawdzili stan trzeźwości uczestników. Jak się okazało, 14-lat spożywał wcześniej alkohol.

28-letni kierowca skody był trzeźwy. Wynik badania 14-letniego kierowcy hulajnogi wskazał stan po użyciu alkoholu. W wyniku tego zdarzenia, kierujący jednośladem doznał niegroźnych obrażeń i jeszcze tego samego dnia został wypisany ze szpitala do domu.

- relacjonują funkcjonariusze.

Sprawa znajdzie swój finał w sądzie rodzinnym. Jak podkreślają funkcjonariusze, hulajnoga elektryczna to nie zabawka. Wymaga znajomości przepisów i odpowiedzialności – tak jak każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych.

Apel o ostrożność

Policjanci przypominają, iż osoby w wieku 10–18 lat mogą kierować hulajnogą elektryczną wyłącznie posiadając kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej w przestrzeni publicznej – choćby pod opieką dorosłych.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Ponadto, hulajnogą nie wolno przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku, ani też poruszać się nią będąc pod wpływem alkoholu.

Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do przepisów. Hulajnoga może być szybkim i wygodnym środkiem transportu, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niej świadomie i odpowiedzialnie.

– przypomina Komenda Powiatowa Policji w Nisku.

Idź do oryginalnego materiału