Malownicze krajobrazy Alp, błękitne niebo i cel podróży – majestatyczne Krimmler Wasserfälle, najwyższe wodospady Austrii. Jednak to, co miało być niezapomnianą przygodą, przerodziło się w koszmar, który wstrząsnął opinią publiczną.
W sobotę 12:45 czasu lokalnego, jednosilnikowy samolot DR400/180 wystartował z niewielkiego lotniska w Austrii. Na pokładzie znajdowały się cztery osoby – trzech mężczyzn i jedna kobieta, wszyscy obywatele Niemiec. Celem lotu był szybki przelot widokowy nad Alpami. niedługo po starcie kontakt z maszyną nagle się urwał.
Chwile później samolot uderzył w zbocze góry w rejonie Wald im Pinzgau, w kraju związkowym Salzburg. Potężna eksplozja rozdarła ciszę górskiego krajobrazu, a z wraku w mgnieniu oka buchnęły płomienie. Ogień gwałtownie objął także pobliski las – zaczęła się walka nie tylko o życie pasażerów, ale i o powstrzymanie katastrofy ekologicznej.
Na miejsce tragedii natychmiast ruszyły służby ratunkowe. Strażacy i ratownicy górscy dotarli do płonącego wraku w ekstremalnych warunkach. Niestety, nie było już nikogo do uratowania. Wszystkie cztery osoby zginęły na miejscu. Jak poinformował komendant straży pożarnej Klaus Portenkirchner, na miejscu katastrofy nie znaleziono ani śladów spadochronów, ani sygnałów, iż załoga próbowała awaryjnego lądowania. Wszystko wskazuje na nagłą, niekontrolowaną awarię.
Katastrofa wstrząsnęła nie tylko lokalną społecznością, ale i opinią publiczną w całej Europie. To kolejny w ostatnich miesiącach przypadek, w którym krótki lot rekreacyjny kończy się tragicznie. Śledztwo w sprawie przyczyn wypadku trwa – eksperci analizują zapis trasy, badają wrak i próbują odtworzyć ostatnie sekundy lotu. Na razie nie wykluczono żadnej z hipotez – ani błędu technicznego, ani warunków atmosferycznych, ani błędu pilota.
Teren katastrofy został natychmiast zamknięty dla osób postronnych. Służby zabezpieczyły każdy element wraku, starając się jak najdokładniej zbadać okoliczności tragedii. Austriacka komisja ds. badania wypadków lotniczych rozpoczęła analizę materiałów, które mogą dać odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań: dlaczego doszło do tej katastrofy?