Policjanci z katowickiej drogówki rozpoczęli działania pod hasłem „Bezpieczny cyklista”, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów na drogach. Akcja ma przypomnieć cyklistom o najważniejszych zasadach ruchu drogowego oraz obowiązkowym wyposażeniu rowerów.
Obowiązkowe wyposażenie roweru
Funkcjonariusze podkreślają, iż każdy rower poruszający się po drogach publicznych musi być odpowiednio wyposażony. Wymagane elementy to:
-
Światło z przodu – co najmniej jedno białe lub żółte selektywne światło pozycyjne (może być migające).
-
Światło z tyłu – co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno czerwone światło pozycyjne.
-
Hamulec – co najmniej jeden działający, zapewniający skuteczne zatrzymanie roweru.
-
Dzwonek – obowiązkowy jako sygnał ostrzegawczy.
Gdzie wolno jeździć rowerem
Rowerzyści muszą pamiętać, iż mają obowiązek korzystać z dróg dla rowerów lub pasów ruchu dla rowerów, jeżeli są one dostępne w kierunku, w którym się poruszają lub zamierzają skręcić. jeżeli trasa rowerowa prowadzi przez chodnik lub drogę dla pieszych, cykliści muszą zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku
Jazda rowerem po chodniku jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach:
-
Gdy rowerzysta opiekuje się dzieckiem do 10 roku życia kierującym rowerem.
-
Gdy chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, a na drodze obok dozwolona jest prędkość powyżej 50 km/h i brak jest wyznaczonej drogi dla rowerów.
-
Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu na jezdni (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).
Policja przypomina, iż bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od infrastruktury, ale przede wszystkim od odpowiedzialnych zachowań wszystkich uczestników ruchu. Akcja „Bezpieczny cyklista” ma na celu zwiększenie świadomości zarówno rowerzystów, jak i kierowców, aby wspólnie dbali o bezpieczeństwo na drogach.