Kilka dni temu obywatelską postawą wykazał się mężczyzna, który nie pozostał bierny, widząc pijanego kierowcę. Być może dzięki niemu udało się uratować komuś życie.
W piątek 25 kwietnia przed południem policjanci otrzymali informację od mieszkańca Chodzieży o odebraniu kluczyków kierującemu autem osobowym i uniemożliwieniu mu dalszej jazdy w związku ze stanem nietrzeźwości. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol ustalił, iż zgłaszający jechał za pojazdem marki Nissan Micra. W pewnym momencie zauważył, iż jego kierujący porusza się zygzakiem, całą szerokością drogi, najeżdża na krawężniki, niemal zderzył się czołowo z pojazdem jadącym z naprzeciwka. Kiedy auto zatrzymało się przy jednym ze sklepów, zgłaszający podbiegł i zabrał kluczyki od pojazdu kierującemu, a następnie wezwał na miejsce Policję.
Okazało się, iż pojazdem kierowała 54-letnia mieszkanka Chodzieży. Badanie trzeźwości wykazało u niej niemal 2 promile alkoholu w organizmie. Kobiecie zatrzymano uprawnienia do kierowania, a pojazd zabezpieczono administracyjnie. Za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości grozi jej kara do 3 lat więzienia oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata. To jeszcze nie koniec, bowiem sąd orzeka także w takim przypadku karę pieniężną na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, która może wynieść od 5 tysięcy choćby do 60 tysięcy złotych oraz przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę.
Szczególne słowa uznania i podziękowania należą się zgłaszającemu, który nie pozostał obojętny i zareagował. Dzięki niemu być może udało się ochronić czyjeś zdrowie, a może choćby życie. Przypominamy, iż instytucja obywatelskiego ujęcia jest uprawnieniem, które bez wątpienia zwiększa poczucie bezpieczeństwa w społeczności lokalnej. Dzięki takiemu zachowaniu sprawca przestępstwa nie pozostanie bezkarny.
asp. sztab. Karolina Smardz-Dymek
KPP Chodzież