11-latka na hulajnodze nie ustąpiła pierwszeństwa. Doszło do wypadku

dziejesienapodkarpaciu.pl 5 godzin temu

W Giedlarowej, w powiecie leżajskim, 11-letnia dziewczynka kierująca hulajnogą elektryczną zderzyła się z samochodem osobowym. Trafiła do szpitala. To zdarzenie ponownie pokazuje, jak niebezpieczne może być lekceważenie przepisów i brak ostrożności podczas korzystania z hulajnóg. Policja apeluje o rozwagę i przypomina obowiązujące zasady.

Wczoraj przed godz. 17, w Giedlarowej, doszło do poważnego zdarzenia drogowego z udziałem dziecka, kierującego hulajnogą elektryczną. Jak ustalili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, 11-letnia dziewczynka, poruszając się hulajnogą, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i zderzyła się z prawidłowo jadącym fiatem, którym kierował 34-letni mieszkaniec powiatu leżajskiego. Dziewczynka trafiła do szpitala. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierowca fiata był trzeźwy.

To zdarzenie po raz kolejny pokazuje, jak ważna jest świadomość zagrożeń związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Policja przypomina: hulajnoga elektryczna to nie zabawka, a pojazd, którego użytkowanie wiąże się z odpowiedzialnością i obowiązkiem znajomości przepisów ruchu drogowego. Niestety, ich lekceważenie – jak i brak podstawowej ostrożności – może prowadzić do tragicznych skutków.

Przypominamy najważniejsze przepisy:

  • Dzieci do 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych. Wyjątek stanową strefy zamieszkania, gdzie mogą się nimi poruszać, jednak tylko pod nadzorem osoby dorosłej.
  • Osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
  • Hulajnogą elektryczną należy poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są wyznaczone. W przypadku ich braku – można jechać po jezdni, jeżeli dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h.
  • Jazda po chodniku jest dozwolona wyłącznie wtedy, gdy nie ma drogi rowerowej, a prędkość na jezdni przekracza 30 km/h – wtedy należy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego i ustępować mu pierwszeństwa.
  • Zabronione jest: jazda pod wpływem alkoholu, przewożenie pasażerów, zwierząt lub ładunków oraz korzystanie z telefonu w ręku podczas jazdy, ciągnięcia i holowania innego pojazdu.
  • Hulajnogę można pozostawić na chodniku tylko w wyznaczonych miejscach, a w razie ich braku – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, równolegle do niej, zostawiając minimum 1,5 m dla pieszych.

Apel do rodziców:

Rodzice powinni pamiętać, iż dziecko korzystające z tego typu pojazdu powinno być odpowiednio przygotowane – zarówno w zakresie wiedzy, jak i wyposażenia. Noszenie kasku ochronnego może w razie wypadku uratować życie lub zdrowie. Niezbędne jest także nadzorowanie jazdy i edukowanie dzieci na temat zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Policja z Leżajska apeluje o rozwagę, przestrzeganie przepisów i wzajemny szacunek na drodze – tylko wtedy hulajnogi elektryczne mogą być bezpiecznym środkiem transportu, a nie zagrożeniem.

Idź do oryginalnego materiału